Znak pro čaj čajomilcovy Stránky
Článek
Napište nám
Jste náš Pocitadlo návštěvník
Hlavní stránka
Čajová literatura
Čajové firmy
Odkazy
Napište nám

Jsme na Seznamu

Optimalizováno pro
Internet Explorer 5.0
Rozlišení 1024x768

Americký klasický čaj         [Autor: Petr Novák]
(volně podle článku od Sally Bernsteinové, na stránkách Sally's Place)

Pro toho, kdo se o čaj zajímá víc a sleduje v tomto oboru dění, není žádným překvapením, že pěstování čaje se postupem času rozšířilo do řady zemí, kde bychom to donedávna nečekali. Čaj je dnes dovážen z Afriky, ale též z dalších zemí na Dálném Východě vedle Číny a Japonska, přičemž jako jeden příklad z další oblasti lze uvést Nový Zéland. Pěstování a výroba čaje v zemích donedávna v této souvislosti neznámých je dnes už realitou. Je možno také se zmínit o pokusech s pěstováním čaje provedených v nedávné době ve Velké Británii i jinde. Na americkém kontinentu, jak se dozvídáme z článku, má pěstování čaje již svou určitou tradici také. Ve Spojených státech amerických se pěstuje čaj od roku 1799 a zde jsou bližší podrobnosti o tom, jaká je současnost.

Čajová plantáž, o které se zde hovoří, je jediná ve Spojených státech a leží ve státě Jižní Karolina, poblíž města Charlestonu. V místě se pak úroda zpracovává na čaj černého typu. Majitel je na svou plantáž pyšný, protože jeho čaj je dodáván do Bílého Domu a nyní je i oficiálně označen jako doporučený nápoj pro pohostinství v Jižní Karolině. Na těchto skvělých výsledcích se nepochybně projevuje vliv cílevědomé práce a péče věnované kvalitě. Při pěstování nejsou k ochraně čajových keřů používány žádné chemické prostředky. Čaj z plantáže se zpracovává v přilehlé továrně, kde na výslednou kvalitu čaje dohlíží ochutnavač, rodilý Angličan. Je jeden z osmi v USA, tomuto povolání se věnuje věren rodinné tradici a on sám je jejím pokračovatelem již ve třetí generaci. Spolu s majitelem plantáže pořádají přednášky na téma pěstování čaje a navštívili už i řadu zemí po celém světě.

Plantáž se rozkládá na ploše 127 akrů, sklizeň probíhá každých 15 až 18 dnů hned po vyrašení prvních lístků v květnu a pak po celou dobu až do října Pro svou ojedinělost je plantáž hojně turisticky navštěvována, a proto tam mají pro tyto účely připravenu prohlídkovou trasu: Čaj tu lze přímo ochutnat nebo si ho koupit domů, ale hlavní přínos je z vyrobeného čaje, který je dodáván do dvou tisíc supermarketů po celém jihovýchodě Spojených států jako Americký klasický čaj.

Jak dále z článku vyplývá, majitel plantáže pěstuje vedle čaje také tabák a bavlnu. Je pak docela s podivem, že se mu vyplatí pěstovat čaj, protože v celé zemi musí nepochybně čelit velké konkurenci dovážených čajů. Svou roli v tom však může hrát v neposlední řadě i hrdost Američanů na vlastní čaj, a proto jde asi dobře na odbyt, vždyť si všimněte jeho názvu.

Odrazka Česká emailová diskuzní skupina o čaji.

Odrazka "ČAJ Elevate your mind to a higher level" - chat o čaji na Mageu.