Znak pro čaj
čajomilcovy Stránky
Pěstování čajovníku
Napište nám
Jste náš Pocitadlo návštěvník
Hlavní stránka
Čajová literatura
Čajové firmy
Odkazy
Napište nám

Jsme na Seznamu

Optimalizováno pro
Internet Explorer 5.0
Rozlišení 1024x768

Čajový keř
Drazí čajomilci!

Jelikož se v čajové konferenci s vytrvalou pravidelností objevují dotazy na koupi a pěstování čajovníku v Čechách, rozhodl jsem se dát na tuto stránku vše, co se k dané otázce v konferenci objevilo. Takže až se bude někdo příště ptát, staší jediný odkaz:
<A HREF="http:\\caj.kvalitne.cz\rostlina.htm">Pěstování čajovníku</A>.
Adresa, kde se dá malá čajová rostlinka koupit či objednat:
Subtropické zahradnictví a zásilková služba        (hledej na www.zlatestranky.cz)
Roztoky u Jilemnice 209
pošta Jilemnice
PSČ 514 01
tel. 0432/58 72 25

popřípadě též možno v:

Skleníky subtrop. rostlinstva VŠ zemědělské v Praze - Suchdole. Asimilované. 150,- Kč/ks, cca 30 cm.
(děkuji Michaelovi Prokešovi za informaci)

Komentář z konference:
Dokonce už jsem tam volal, mají ho (ten čajovník), stojí 90,- Kč a dávají k němu návod na pěstování. Zhruba mi ten pán řekl, že se to dá pěstovat jako pokojovka s tím, že je vhodnější ho na zimu dát do chladnějšího místa (na chodbu atd.), ale když není možnost přežije i bez toho.


Na této stránce je popsáno, co s tou rostlinkou dělat.
http://www.oamb.cz/bavor/caj.htm
Na adrese http://bomi.ou.edu/plants/week046.shtml jsem našel tento návod na pěstování čajovníku, který se v lecčem podobá Radimovu návodu na kamelie (snad to správně přeložím):
Camellia sinensis potřebuje plné světlo až polostín. Dává přednost dobře odvodňovaným neutrálním nebo mírně kyselým půdám bohatým na organické části (2 díly rašeliny nebo kompostu, 2 díly země, 1 díl písku nebo perlitu). Má velmi jemné kořínky, takže rostlina nikdy nesmí úplně vyschnout. V období aktivního růstu a rašení poupat zaléváme vydatněji. Hnojíme jednou za 2-3 týdny od jara do podzimu. Doporučuje se hnojivo na kyselomilné rostliny, dávkování podle návodu na hnojivu. Přesazujeme jednou za 2-4 roky vždy na konci zimy a v předjaří. Camellia sinensis lze rozmnožovat řízkováním nebo semeny. Semena namáčíme v teplé vodě 24 hodin před setbou. Stonkové řízky řežeme od zimy do léta, ošetříme kořenícím hormonem (Kde ho asi vezmem? Pozn. překl.) a zakořenujeme při minimální teplotě 22 °C. Zakořeňování trvá dlouho, dlouho.
Od Radima Cibulky
Už delší dobu přemýšlím, jestli napsat něco o pěstování čajovníku. Nikdy jsem se o to nepokoušel, takže pouze teoreticky. Čajovník je vlastně taková blbá kamélie, takže to odvodím od nich. Kamélie se vyznačují tím, že: skoro každému zdechnou, nesnášejí průvan, potažmo kolísání teplot, nesnášejí přeschnutí, stejně jako přemokření (dobrá drenáž, opatrná a pravidelná zálivka, tj. žádná dovolená) substrát bych doporučil výživný (kompostní zeminu) pH asi spíše kyselé (přidat do substrátu vrchovištní rašelinu) vodu měkkou - tím se nikdy nic nezkazí hnojit opatrně nemají rády suchý vzduch jsou ženského rodu a proto vyžadují spoustu pozornosti, lásky a péče.
Moc hezky udělaná "knížka" o výrobě čaje
http://www.dilmahtea.com/plant-pot/plant-pot.htm
Pár zajímavých informací o pěstování
http://www.vtek.chalmers.se/~v92tilma/tea/cult/cult.html
Dalsi info
http://bluehen.ags.udel.edu/udbg/broadleafeg/descriptions/c_sinens.html
http://www.med-rz.uni-sb.de/med_fak/physiol2/camellia/www/000.htm
http://gardenbed.com/source/13/1293_gen.asp